Artykuły

Budowanie relacji oraz dobre rady

Najważniejszą zasadą przed adopcyjną jest ta, by nie adoptować psa jeżeli to nie jest nasza świadoma decyzja tylko nacisk np. ze strony dzieci. Często okazuje się bowiem, że nie ma kto zajmować psem i ten wraca do schroniska. Dlatego jeżeli nie jesteś świadomy obowiązków, to lepiej nie rób psu zbędnej nadziei.

Przed przyjęciem nowego członka rodziny najlepiej być już wyposażonym w legowisko oraz klatkę kennelową. Dzięki temu stworzymy psu własny kąt, który bardzo mu się przyda – będzie to dla niego taka oaza spokoju i strefa relaksu.

Należy ustalić stałe godziny karmienia, np. zaraz po porannym spacerze oraz po ostatnim wieczornym wyjściu. Pierwszy posiłek warto zmodyfikować, np. część śniadania podać na świeżym powietrzu z zabawki typu kong, a pozostałą porcję w domu z miski. To pozwoli psu przyzwyczaić się do spacerów (jeżeli jest to pies lękliwy, zaczną mu się kojarzyć z czymś miłym).

Warto na spacerach wprowadzać element zabawy, jeżeli pies lubi ganiać samochody, czy obszczekiwać inne psy, pozwoli to nam przekierować jego uwagę na Nas, staniemy się bardziej dla niego atrakcyjni. I oczywiście warto chwalić psa w każdej sytuacji, w której ten odpuści sobie któryś ze swoich nawyków.

Najlepiej zaraz po adopcji zacząć ćwiczyć z psem proste komendy. Nagradzać go smaczkami ale też i wspólną zabawą, chwalić go za wszystko co zrobi po naszej myśli. Nawet jeżeli sam bez naszej prośby zrobi dla nas pożądane zachowanie. To spowoduje, że pies sobie utrwali tą czynność. Będzie wiedział, że robiąc tak czeka go nagroda czy pochwała.

Ważne jest, by również od samego początku nagradzać psa za załatwianie potrzeb fizjologicznych na dworze. Często psy po pobycie w schronisku mogą zapomnieć o czystości, ponieważ nie mają tam odpowiednich warunków. Nie karćmy ich za to, że załatwią się w domu czy mieszkaniu. Chwalmy natomiast wtedy, gdy załatwią się na spacerze. W końcu pies załapie, co mu się bardziej opłaca i nauczy się wytrzymywać.

Tak, jak w przypadku karmienia, ważna jest też rutyna spacerowa. Psy uwielbiają schematy dlatego tak bardzo ważne jest utrzymywanie mniej więcej stałych godzin spacerowych. Pamiętajmy też, że czas na dworze jest nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla naszych pupili. Dlatego pozwólmy im obwąchać napotkamy krzak. Nie śpieszmy się, czerpmy przyjemność z tego momentu obserwując szczęśliwego psa.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pogotowie dla Zwierząt

Napisz do mnie